UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / Wpisy / Jak uczyć się do matury lub egzaminu? 10 rad, które pozwolą ci osiągnąć sukces

Jak uczyć się do matury lub egzaminu? 10 rad, które pozwolą ci osiągnąć sukces

Uczysz się do matury lub egzaminu? Nie stresuj się. Poradzisz sobie, jeśli skorzystasz z naszych wskazówek. Oto 10 kroków do sukcesu. Zobacz jak uczyć się, aby robić to skutecznie i przyjemnie.

1. Daj sobie wystarczająco dużo czasu.

Nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę. Wielu to praktykuje, ale to kiepski pomysł. Zrób plan. Napisz na kartce, ile masz egzaminów i ile dni powinieneś poświęcić na naukę do każdego z nich. Następnie odpowiednio zorganizuj czas. Zachowaj przy tym równowagę, która da ci poczucie komfortu.

1. Daj sobie wystarczająco dużo czasu.

2. Zorganizuj miejsce do nauki.

Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca, aby rozłożyć swoje podręczniki i notatki. Masz dość światła? Czy Twoje krzesło jest wygodne? Czy pomieszczenie jest wywietrzone? Czy Twoje gry komputerowe są poza zasięgiem wzroku? Spróbuj pozbyć się wszystkich elementów, które mogą zakłócić naukę. Upewnij się, że czujesz się komfortowo i możesz skupić się tylko na swoim zadaniu. Dla niektórych może to oznaczać niemal całkowitą ciszę. Innym pomaga muzyka w tle – najlepszy jest Mozart. Uporządkuj też miejsce nauki, to sprzyja koncentracji.

2. Zorganizuj miejsce do nauki.

3. Używaj wykresów i diagramów.

Pomoce wizualne mogą być bardzo skuteczne. Rzuć sobie wyzwanie, aby zapisać wszystko, co już wiesz na dany temat – i wtedy podkreśl te fragmenty, gdzie masz luki. Bliżej egzaminu skondensuj notatki w jednostronicowe diagramy. Sprowadzanie treści w krótkim formacie pomoże ci szybko przypomnieć sobie, co powinieneś wiedzieć podczas egzaminu.

3. Używaj wykresów i diagramów.

4. Poćwicz na starych egzaminach.

Jednym z najefektywniejszych sposobów przygotowania się do egzaminów jest wykonywanie ich poprzednich wersji. Pomaga to przyzwyczaić się do formatu pytań i – jeśli masz czas – może również być dobrą praktyką, aby upewnić się, że poświęcisz odpowiednią ilość czasu na każdą sekcję

4. Poćwicz na starych egzaminach.

5. Wyjaśnij swoje odpowiedzi innym.

Wykorzystaj rodzinę w procesie nauki– rodziców, dziadków lub rodzeństwo – na pewno się nie obrażą. Wyjaśnij im czego się uczysz i poproś, aby zadawali ci konkretne pytania. Pomoże ci to zrozumieć i uporządkować materiał, a także określić obszary, które jeszcze wymagają pracy.

5. Wyjaśnij swoje odpowiedzi innym.

6. Ucz się z przyjaciółmi.

Spotykaj się z przyjaciółmi i organizuj z nimi sesje studyjne. Możesz mieć pytania, na które oni znają odpowiedzi i na odwrót. Dzięki wspólnej pracy pozyskasz nowe źródła wiedzy i inne spojrzenie. To może być jeden z najskuteczniejszych sposobów nauki

6. Ucz się z przyjaciółmi.

7. Regularnie odpoczywaj.

Uczenie się przez wiele godzin może w rzeczywistości przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Badania wykazały, że dla długoterminowego utrzymania wiedzy, regularne przerwy naprawdę pomagają. Każdy jest oczywiście inny, więc opracuj harmonogram, który będzie dla ciebie odpowiedni. Jeśli wolisz uczyć się rano, zacznij wcześnie, aby skończyć w porze obiadowej. Jeśli zaś jesteś bardziej produktywny w nocy, pamiętaj, żeby położyć się spać przed 3:00. W trakcie nauki co 1,5 godziny rób przerwy – ćwicz, idź na spacer albo pobiegaj.

7. Regularnie odpoczywaj.

8. Jedz to, co lubi mózg.

To, co jesz ma wpływ na poziom energii i koncentracji. Dbaj o dobre samopoczucie twojego ciała i mózgu. Wybieraj pożywne pokarmy, które wspomagają procesy uczenia się i zapamiętywania, takie jak ryby, orzechy, nasiona, jogurt i jagody. Przed egzaminem zjedz dobry posiłek, który zapewni powolne uwalnianie energii. Nie jedz cukru, który może wydawać się pociągający, ale bardzo szybko osłabia poziom energii, będziesz senny i zmęczony.

8. Jedz to, co lubi mózg.

9. Zaplanuj dzień egzaminu.

Upewnij się, że jesteś gotowy do matury lub egzaminu. Sprawdź zasady i wymagania. Zaplanuj trasę i czas dojazdu na miejsce. Pamiętaj abyś nie musiał się śpieszyć. Możesz wyruszyć w drogę na egzamin z przyjaciółmi lub kolegami z klasy, o ile wiesz, że będą punktualni. Szybki spacer lub 20 minut ćwiczeń zmobilizują twój mózg.

9. Zaplanuj dzień egzaminu.

10. Pij dużo wody.

Pamiętaj, że dobre nawodnienie jest niezbędne, aby twój mózg działał sprawnie. Upewnij się, że pijesz dużo wody podczas nauki, a także w dniu egzaminu.

10. Pij dużo wody.
Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Filologia hiszpańska Filologia hiszpańska Grafika Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +45

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.