UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / News / Inauguracja projektu wystawienniczo-edukacyjnego Archiwum IPN „Historia w artefaktach zapisana”

Inauguracja projektu wystawienniczo-edukacyjnego Archiwum IPN „Historia w artefaktach zapisana”

W dniu 19 grudnia 2023 r. w siedzibie Akademii im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku (filii Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie) odbyło się spotkanie inaugurujące projekt wystawienniczo-edukacyjny Archiwum IPN „Historia w artefaktach zapisana”. Z inicjatywy dyrektora programu kształcenia dla kierunku historia – Pani dr Mary Milewskiej, projekt ten będzie realizowany wspólnie z Archiwum IPN oraz Izbą Pamięci Strzelecka 8 prowadzoną przez Oddział IPN w Warszawie.

Założenia projektu przedstawiła dyrektor Archiwum IPN – Pani Marzena Kruk, która podziękowała przedstawicielom Akademii im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku za przystąpienie do projektu i otwarcie wnętrz uczelni na przygotowane przez AIPN wystawy. Dyrektor Oddziału IPN w Warszawie – Pan dr Tomasz Łabuszewski przypomniał zaś o tradycjach niepodległościowych rejonu pułtuskiego i wydarzeniach związanych z walką żołnierzy podziemia niepodległościowego na terenie powiatu pułtuskiego.

 W dalszej części potkania Dziekan Wydziału Humanistycznego Akademii im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku – Pani dr Małgorzata Gogolewska-Tośka, podkreśliła znaczenie projektów edukacyjnych dla edukacji historycznej zaś dyrektor Instytutu Historii i Szkoły Doktorskiej AFiB Vistula w Warszawie – Pani dr hab. Jolanta Załęczny, prof. AFiB opowiedziała o artefaktach muzealnych i archiwalnych jako źródłach do poznawania historii.

 W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych im. Jan Ruszkowskiego w Pułtusku wraz z dyrektor tej szkoły – Panią Anną Kmiołek-Gizarą. Uczniowie mogli obejrzeć mini-wystawę poświęconą Jerzemu Brońskiemu, obejrzeć artefakty, posłuchać prelekcji naczelnik Wydziału Badań i Edukacji Archiwalnej AIPN – Pani Magdaleny Mołczanowskiej dotyczącej bohatera wystawy oraz wziąć udział w zajęciach edukacyjnych „Ryngraf jako źródło historyczne” prowadzonych praz pracownika Izby Pamięci Strzelecka 8 – Pana Rafała Borkowskiego.

Uczniowie ze szkół z powiatu pułtuskiego będą mogli obejrzeć wystawę i wziąć udział w bezpłatnych zajęciach do końca stycznia 2024 roku. W lutym zostanie otwarta nowa ekspozycja, dotycząca st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”. Projekt skierowany jest do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i szkół średnich. Zajęcia odbywać się będą w czwartki w siedzibie Akademii im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku przy ul. Adama Mickiewicza 36b. Zapisy pod adresem:  strzelecka8.warszawa@ipn.gov.pl

Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.