Strona główna / News / Vistula i reforma europejskiego systemu oceny badań naukowych

Vistula i reforma europejskiego systemu oceny badań naukowych

business team using laptop computer with financial report spreadsheet virtual screen interface for business and marketing research evaluation performance.

Akademia Finansów i Biznesu Vistula podpisała porozumienie o reformie europejskiego systemu oceny badań naukowych (Agreement on Reforming Research Assessment) i przystąpiła do koalicji na rzecz tych zmian (Coalition for Advancement of Research Assement – CoARA). Członkostwo w Koalicji umożliwia wymianę wiedzy, testowanie i pilotaż różnych rozwiązań w tym obszarze.Uczelnia ma wpływ na to, w jakim kierunku będą się zmieniały zasady oceny np. w procesie ubiegania się o granty lub w procesie ewaluacji.

Zadaniem Koalicji na rzecz Zmian Systemu Badań Naukowych jest wspólne dążenie do stworzenia systemu badawczego o wyższej jakości, bardziej wpływowego, wydajniejszego i integracyjnego. Koalicja oferuje platformę do pilotażu i eksperymentowania, opracowywania nowych kryteriów, metod i narzędzi oceny oraz do wspólnej, krytycznej refleksji, wymiany dobrych praktyk i wzajemnego uczenia się, przy pełnym poszanowaniu autonomii organizacji.

Inicjatywa ma na celu poszerzenie definicji osiągnięć naukowych tak, by oprócz wskaźników bibliometrycznych brać pod uwagę także inne formy działalności naukowej (m.in. zbieranie i udostępnianie danych, oprogramowanie, własność intelektualną, kształcenie następnych pokoleń badaczy, promocja naukowego podejścia itd.).

Porozumienie w sprawie reformy oceny badań naukowych wyznacza wspólny kierunek zmian. Zawiera zasady, zobowiązania i ramy czasowe reform oraz określa zasady Koalicji organizacji współpracujących. Sygnatariusze Porozumienia zobowiązują się do przestrzegania wspólnej wizji, zgodnie z którą ocena badań, badaczy i organizacji badawczych uwzględnia różnorodne wyniki, praktyki i działania, które maksymalizują jakość i wpływ badań. Wymaga to oparcia oceny przede wszystkim na osądzie jakościowym, dla którego ocena wzajemna ma kluczowe znaczenie, poparta odpowiedzialnym wykorzystaniem wskaźników ilościowych.

W procesie reformatorskim bierze udział ponad 350 organizacji z ponad 40 krajów. Są to publiczne i prywatne podmioty finansujące badania, uniwersytety, ośrodki badawcze, instytuty i infrastruktury, stowarzyszenia, władze krajowe i regionalne, agencje akredytacyjne i oceniające, towarzystwa naukowe i stowarzyszenia naukowców oraz inne odpowiednie organizacje. Reprezentują one szeroką różnorodność poglądów i perspektyw.

WIĘCEJ: https://coara.eu