Strona główna / Uczelnia / Kadra / dr hab. Zbigniew Romek

dr hab. Zbigniew Romek

e-mail: z.romek@vistula.edu.pl
Wydział: Humanistyczny 
Kierunek kształcenia: Historia i politologia

Profesor nadzwyczajny w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku (2014-2019), w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk (1991-2018), dyrektor Mokotowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (2014-2017), członek Towarzystwa Historiograficznego. Autor monografii: Olgierd Górka. Historyk w służbie myśli propaństwowej (1908-1955), Warszawa 1997; Cenzura a nauka historyczna w Polsce 1944-1970, Warszawa 2010. Opracował i wydał zbiór wspomnień Cenzura w PRL. Relacje historyków, Warszawa 2000 oraz jest współredaktorem prac zbiorowych: Badacze przeszłości wobec wyzwań XIX-XXI wieku, Warszawa 2013; Cenzura w PRL. Analiza zjawiska, Warszawa 2017; Cenzuro wróć? Mechanizmy ograniczania wolności słowa w Polsce po 1990 roku, Pułtusk-Warszawa 2018. Opublikował wiele artykułów dotyczących m.in. sylwetek polskich uczonych, rozwoju nauki historycznej w PRL, kontaktów historyków polskich z radzieckimi po II wojnie światowej, współczesnych tendencji prezentowania przeszłości. 

Zainteresowania dydaktyczne/badawcze: 

• historia a polityka i społeczeństwo współczesne;
• wolność słowa i jej ograniczenia;
• cenzura w PRL;
• myśl społeczno-polityczna XX-XXI wieku;
• Rosja dawniej i dziś.

Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ekonomia Filologia angielska Zarządzanie Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Grafika Zarządzanie MBA Women in Leadership Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodologia i metody badawcze w naukach społecznych Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Ekonomia Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Rzeczoznawstwo pojazdów, maszyn i urządzeń Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Full-Stack Data Science Program Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Cyberbezpieczeństwo dla informatyków Zarządzanie cyberbezpieczeństwem i niezawodnością w biznesie i w administracji Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Ekonomia online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Filologia hiszpańska Filologia hiszpańska Grafika Stosunki międzynarodowe online Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Stosunki międzynarodowe online Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +42

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.