UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / Wpisy / Jak dobrze przygotować się do studiów? 5 rad dla świeżo upieczonego studenta!

Jak dobrze przygotować się do studiów? 5 rad dla świeżo upieczonego studenta!

Rok akademicki nadchodzi coraz bardziej śmiałymi krokami. Dla wielu z was będzie on debiutanckim. Z pewnością dowiedzieliście się już od starszych znajomych, czego możecie się spodziewać na nowym etapie życia oraz wybraliście najbardziej dla Was odpowiednie kierunki studiów. Jednak dobrych rad nigdy za wiele, dlatego z tej okazji przygotowaliśmy dla was pięć, które powinny ułatwić wam przyjemne i bezbolesne wejście w rolę studenta.

zdjęcie studentki

Znajdź zakwaterowanie dokładnie dopasowane do swoich potrzeb

Jeśli masz okazję studiować w mieście swojego zamieszkania, generalnie jesteś szczęściarzem, ponieważ dzięki temu unikniesz dodatkowych kosztów, zaś w owianych legendą imprezach w akademiku i tak prawdopodobnie będziesz miał okazję uczestniczyć – na roku spotkasz wielu znajomych z innych miast.

Jeżeli natomiast studia zmuszają Cię do przeprowadzki, zanim wybierzesz lokum dokładnie rozważ swoje możliwości, potrzeby i wymagania. Jeżeli chcesz wynająć pokój, śledź uważnie serwisy ogłoszeniowe typu gumtree czy OLX bądź grupy na Facebooku, które zrzeszają szukających nowe lokum. Gdy w oko wpadnie Ci odpowiednia oferta, działaj prędko – pamiętaj że teraz jest najgorętszy okres i popyt na nowe pokoje jest duży.

Droższą opcję stanowi wynajem samodzielnego mieszkania, jednak większość z nich to 2 bądź 3-pokojowe metraże, dlatego jeżeli nie zdecydujesz się na kawalerkę, współdzielenie mieszkania i tak Cię nie ominie. Jeśli chodzi o współlokatorów, to wszystko zależy od Ciebie! Poszukaj osób, z którymi znajdziesz wspólny język (warto znaleźć studentów, którzy wybrali podobne kierunki studiów co Ty) i z którymi będziesz się dogadywać w tematach sprzątania, ciszy, ale też i wspólnej zabawy.

Zapomnij o szkole średniej – przed Tobą nowe kierunki studiów

Studia, zwłaszcza na początku pierwszego semestru potrafią bardzo rozleniwić. Od samego początku powinieneś pamiętać, że to już nie jest szkoła średnia i sam jesteś kowalem własnego losu. Na zajęcia zwykle nie musisz przychodzić przygotowany, nie ma klasówek, sprawdzianów i odpytywania na ocenę, a kolokwia nie zdarzają się często. Jeśli myślisz, że to taryfa ulgowa, jesteś w błędzie, którego konsekwencje możesz boleśnie odczuć podczas pierwszej sesji egzaminacyjnej.

Dlatego staraj się nie opuszczać zajęć, rób notatki lub skorzystaj z pomocy koleżanki, która opanowała tę sztukę do perfekcji. Staraj się być z przedmiotami na bieżąco – czytaj teksty z sylabusa, angażuj się w dyskusje, gdy jesteś przygotowany. Wówczas egzaminy nie będą formalnością, jednak podejdziesz do nich z należytą pewnością siebie i unikniesz stresu związanego z „zakuwaniem” po nocach kilka dni przed egzaminem.

Myśl o swojej przyszłości – kierunki studiów mają znaczenie!

Pamiętaj, że to, co robisz na studiach i jaki kierunek będziesz studiował będzie miało ogromny wpływ na twoją przyszłość, zwłaszcza na rynku pracy. Nawet, jeśli nie masz jeszcze szczegółowo sprecyzowanych planów zawodowych, twoje zaangażowanie podczas studiów może okazać się pomocne w ich realizacji, gdy w końcu je nakreślisz. Kierunki studiów są różnorodne – z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Wyciągaj jak najwięcej z przedmiotów, które uważasz za wartościowe. Znajdź ciekawe kółka zainteresowań, pogłębiaj swoją wiedzę, poszerzaj horyzonty, sięgaj dalej niż inni. Jeśli planujesz karierę w strukturach państwowych lub administracji, udzielaj się w samorządzie studenckim – to również wzbogaci twoje doświadczenia i pozwoli nawiązać nowe znajomości. Odbywaj praktyki i staże – w ten sposób już na studiach wzbogacasz swoje CV, a może przy okazji zarobisz parę groszy.

Kontroluj swój budżet

Zachowanie równowagi w miesięcznym budżecie stanowi chyba najczęstszy problem każdego studenta. Jedzenie, podręczniki, ubrania, wyjścia na miasto, a dla wielu również czesne i opłata za mieszkanie to poważne wydatki. Studia to również czas, w którym przyjdzie Ci uczyć się kontrolowania swojego budżetu, w taki sposób, by przeżyć na przyzwoitym poziomie kolejne miesiące, a najlepiej odłożyć jeszcze dodatkowe fundusze na wymarzone wakacje.

Szukaj korzystnych zniżek i promocji. Znajdź miejsce, w którym tanio i porządnie najesz się do syta. Zastanów się jak zrównoważyć wydatki i wpływy. Jeśli masz z tym problem, to poszukaj dorywczej pracy, która pozwoli odciążyć Twoich rodziców. Nawet, jeśli nie jest ściśle związana z Twoimi studiami, będzie dobrze postrzegana w CV, a Tobie pozwoli nie martwić się o własne finanse.

Znajdź czas na rozrywkę i bądź aktywny

Jednak studia to również burzliwy okres młodości, który będziesz z uśmiechem na twarzy wspominał po latach. Dlatego nie myśl jedynie o nauce. Znajdź czas na wydarzenia kulturalne i rozrywkę. Nie unikaj imprez, gdy możesz sobie na to pozwolić. Bądź towarzyski i zdobywaj przyjaciół. Uprawiaj sport, by zachować dobrą kondycję fizyczną. Dbaj o równowagę: po nauce jest czas na relaks, odprężenie i „naładowanie baterii” przed kolejnym kolokwium. W ten sposób unikniesz marazmu i zmęczenia, co paradoksalnie pomoże Ci w osiąganiu jeszcze lepszych wyników.

Powodzenia!

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Konsultant Językowy w Biznesie Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie w filii zagranicznej Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Bristolu Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Metodyka nauczania języków obcych Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Master Europei Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Grafika Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +44

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.