UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / Nauka i badania / Nasze osiągnięcia / Stan bezpieczeństwa społeczności lokalnych po transformacji ustrojowej Rzeczypospolitej Polskiej (aspekty polityczno-prawne, historyczne, edukacyjne, społeczne i administracyjne)

Stan bezpieczeństwa społeczności lokalnych po transformacji ustrojowej Rzeczypospolitej Polskiej (aspekty polityczno-prawne, historyczne, edukacyjne, społeczne i administracyjne)

Akademia im. A. Gieysztora w Pułtusku – Filia Akademii Finansów i Biznesu Vistula zaprasza na Ogólnopolską Konferencją Naukową organizowaną w ramach Wydziału Humanistycznego na temat: Stan bezpieczeństwa społeczności lokalnych po transformacji ustrojowej Rzeczypospolitej Polskiej (aspekty polityczno-prawne, historyczne, edukacyjne, społeczne i administracyjne)

Konferencja odbędzie się w dniach 3-4 czerwca 2023 r. w Akademii im. A. Gieysztora w Pułtusku – Filii Akademii Finansów i biznesu Vistula przy ul. Mickiewicza 36 B.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Tematyka i cel konferencji

Do podstawowych zadań współczesnego prawnego i demokratycznego państwa należy zapewnienie bezpieczeństwa i wolności jego obywateli. Konstytucja, jako najwyższe prawo Rzeczypospolitej Polskiej w artykule 5 stanowi, że państwo stoi na straży niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, strzeże dziedzictwa narodowego, zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju oraz zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli.

Bezpieczeństwo, obok porządku, życia i zdrowia, jest jedną z nadrzędnych wartości w skali oczekiwań społecznych i osobistych społeczeństwa. Na jego bazie człowiek buduje przyszłość dla siebie i swojej rodziny. Jest również naczelną potrzebą państw i systemów międzynarodowych. Jest dobrem podstawowym, gwarantującym prawidłowy rozwój życia indywidualnego każdej jednostki, jak również stabilizację i rozwój życia politycznego, ekonomicznego i społecznego.

Proces transformacji systemowej w Polsce, zapoczątkowany w 1989 roku, spowodował wiele istotnych i gwałtownych zmian politycznych, gospodarczych
i społecznych. Oprócz wprowadzania demokratycznych reguł rządzenia oraz zasad gospodarki wolnorynkowej, przekształceniom ulegał także system instytucjonalny państwa. Proces ten objął również instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa i polegał nie tylko na reorganizacji ich struktur, ale także na zmianie roli, jaką powinny one pełnić w społeczeństwie w stosunku do obywateli.

W polskim systemie prawnym, pomimo powtarzanych od wielu lat zapowiedzi, dotychczas nie został uchwalony jeden akt prawny, który w sposób kompleksowy regulowałby całokształt zagadnień związanych z szeroko rozumianą ochroną ludności, a uregulowania w zakresie zadań i struktur rozproszone są obecnie w różnych aktach prawnych.

Wyniki konferencji naukowej w znaczący sposób mogą przyczynić się
w wymiarze praktycznym do poprawy stanu bezpieczeństwa społeczności lokalnych, zaś w wymiarze teoretycznym do rozwoju dziedziny nauk społecznych w obszarze dyscyplin naukowych uprawianych w Wydziale Humanistycznym AFiBV, głównie nauk
o bezpieczeństwie.

Zakładając aktywny udział w konferencji interesariuszy wewnętrznych
i zewnętrznych, w tym między innymi przedstawicieli samorządów i służb mundurowych odpowiedzialnych za stan bezpieczeństwa publicznego, wyniki konferencji będą mogły przekładać się na ich zastosowanie w praktyce.

Celem konferencji jest wypracowanie wniosków i propozycji doskonalenia stanu bezpieczeństwa społeczności lokalnych na wypadek nowych zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych.

Pierwszy dzień konferencji 03.06.2023 r.

11:30 – 12:00 Rejestracja uczestników konferencji
12:00 – 12:20 Powitanie uczestników i wprowadzenie do konferencji

PANEL I
12:20 – 14:00 (wystąpienia prelegentów)

dr hab. Ryszard STĘPIEŃ, prof. AFiBV – „Znaczenie zaufania i odpowiedzialności
w umacnianiu bezpieczeństwa społeczności lokalnych”
dr hab. inż. Zbigniew MODRZEJEWSKI – „Kulturowy wymiar bezpieczeństwa lokalnego”
mgr inż. Marek DUKACZEWSKI – „Bezpieczeństwo społeczności lokalnych a strategie bezpieczeństwa RP”
dr Jarosław CYMERSKI – „Współczesna formacja ochronna jako podmiot systemu bezpieczeństwa państwa:
dr Dawid PIEKARZ – „Modułowe reaktory atomowe SMR jako narzędzie transformacji energetycznej społeczności lokalnych”

14:00 – 14:30 Przerwa

PANEL II
14:30 – 16:00 (wystąpienia prelegentów)

dr Karolina LIS – „Kierowanie bezpieczeństwem społeczności lokalnych w kontekście funkcjonowania numeru alarmowego 112”
mgr Anna BOGUCKA – „Porównanie i analiza poziomu wiedzy na temat indywidualnej ochrony ludności mieszkańców miasta Wrocław oraz wsi Woskowice Małe
dr Roman BISKUPSKI – „Bezpieczeństwo osób starszych na Mazowszumgr Bartosz MURAT – „Kształtowanie się koncepcji Community Policing w Polsce w kontekście funkcjonowania Policji
mgr Michał ŚWIDWA – „1. batalion saperów w działaniach na rzecz społeczności lokalnej Pułtuska w latach 1947-2001

16:00 Obiad i zwiedzanie Pułtuska

Drugi dzień konferencji 04.06.2023 r.

Panel III
10:00 – 12:00 (wystąpienia prelegentów)

dr inż. Bogusław BĘBENEK – Wybrane zagrożenia społeczności lokalnych z perspektywy 2023 roku”
dr Andrzej SĘK – Charakterystyka wybranych zagrożeń na północno wschodniej rubieży Rzeczypospolitej Polskiej”
dr inż. Andrzej PESTKOWSKI – „Cyberbezpieczeństwo społeczności lokalnych ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wykorzystaniu dzieci w sieci”
dr Dariusz FASZCZA – „Ustanowienie cywilnej kontroli nad Wojskiem Polskim w latach 1989-1997”

12:00 – 13:00 Dyskusja i podsumowanie konferencji

Patronat honorowy konferencji:

Rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula dr hab. Wawrzyniec Konarski, prof. AFiBV

Prezes Akademickiego Towarzystwa Edukacyjno-Naukowego ATENA
dr. hab. Radosław Lolo, prof. AFiBV

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski

Starosta Pułtuski Jana Zalewski

Patronat medialny

Udostępnij ten post
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Konsultant Językowy w Biznesie Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie w filii zagranicznej Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Bristolu Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Metodyka nauczania języków obcych Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Master Europei Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Grafika Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +42

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.