Strona główna / Nauka i badania / Nasze osiągnięcia / Stan bezpieczeństwa społeczności lokalnych po transformacji ustrojowej Rzeczypospolitej Polskiej (aspekty polityczno-prawne, historyczne, edukacyjne, społeczne i administracyjne)

Akademia im. A. Gieysztora w Pułtusku – Filia Akademii Finansów i Biznesu Vistula zaprasza na Ogólnopolską Konferencją Naukową organizowaną w ramach Wydziału Humanistycznego na temat: Stan bezpieczeństwa społeczności lokalnych po transformacji ustrojowej Rzeczypospolitej Polskiej (aspekty polityczno-prawne, historyczne, edukacyjne, społeczne i administracyjne)

Konferencja odbędzie się w dniach 3-4 czerwca 2023 r. w Akademii im. A. Gieysztora w Pułtusku – Filii Akademii Finansów i biznesu Vistula przy ul. Mickiewicza 36 B.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Tematyka i cel konferencji

Do podstawowych zadań współczesnego prawnego i demokratycznego państwa należy zapewnienie bezpieczeństwa i wolności jego obywateli. Konstytucja, jako najwyższe prawo Rzeczypospolitej Polskiej w artykule 5 stanowi, że państwo stoi na straży niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, strzeże dziedzictwa narodowego, zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju oraz zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli.

Bezpieczeństwo, obok porządku, życia i zdrowia, jest jedną z nadrzędnych wartości w skali oczekiwań społecznych i osobistych społeczeństwa. Na jego bazie człowiek buduje przyszłość dla siebie i swojej rodziny. Jest również naczelną potrzebą państw i systemów międzynarodowych. Jest dobrem podstawowym, gwarantującym prawidłowy rozwój życia indywidualnego każdej jednostki, jak również stabilizację i rozwój życia politycznego, ekonomicznego i społecznego.

Proces transformacji systemowej w Polsce, zapoczątkowany w 1989 roku, spowodował wiele istotnych i gwałtownych zmian politycznych, gospodarczych
i społecznych. Oprócz wprowadzania demokratycznych reguł rządzenia oraz zasad gospodarki wolnorynkowej, przekształceniom ulegał także system instytucjonalny państwa. Proces ten objął również instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa i polegał nie tylko na reorganizacji ich struktur, ale także na zmianie roli, jaką powinny one pełnić w społeczeństwie w stosunku do obywateli.

W polskim systemie prawnym, pomimo powtarzanych od wielu lat zapowiedzi, dotychczas nie został uchwalony jeden akt prawny, który w sposób kompleksowy regulowałby całokształt zagadnień związanych z szeroko rozumianą ochroną ludności, a uregulowania w zakresie zadań i struktur rozproszone są obecnie w różnych aktach prawnych.

Wyniki konferencji naukowej w znaczący sposób mogą przyczynić się
w wymiarze praktycznym do poprawy stanu bezpieczeństwa społeczności lokalnych, zaś w wymiarze teoretycznym do rozwoju dziedziny nauk społecznych w obszarze dyscyplin naukowych uprawianych w Wydziale Humanistycznym AFiBV, głównie nauk
o bezpieczeństwie.

Zakładając aktywny udział w konferencji interesariuszy wewnętrznych
i zewnętrznych, w tym między innymi przedstawicieli samorządów i służb mundurowych odpowiedzialnych za stan bezpieczeństwa publicznego, wyniki konferencji będą mogły przekładać się na ich zastosowanie w praktyce.

Celem konferencji jest wypracowanie wniosków i propozycji doskonalenia stanu bezpieczeństwa społeczności lokalnych na wypadek nowych zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych.

Pierwszy dzień konferencji 03.06.2023 r.

11:30 – 12:00 Rejestracja uczestników konferencji
12:00 – 12:20 Powitanie uczestników i wprowadzenie do konferencji

PANEL I
12:20 – 14:00 (wystąpienia prelegentów)

dr hab. Ryszard STĘPIEŃ, prof. AFiBV – „Znaczenie zaufania i odpowiedzialności
w umacnianiu bezpieczeństwa społeczności lokalnych”
dr hab. inż. Zbigniew MODRZEJEWSKI – „Kulturowy wymiar bezpieczeństwa lokalnego”
mgr inż. Marek DUKACZEWSKI – „Bezpieczeństwo społeczności lokalnych a strategie bezpieczeństwa RP”
dr Jarosław CYMERSKI – „Współczesna formacja ochronna jako podmiot systemu bezpieczeństwa państwa:
dr Dawid PIEKARZ – „Modułowe reaktory atomowe SMR jako narzędzie transformacji energetycznej społeczności lokalnych”

14:00 – 14:30 Przerwa

PANEL II
14:30 – 16:00 (wystąpienia prelegentów)

dr Karolina LIS – „Kierowanie bezpieczeństwem społeczności lokalnych w kontekście funkcjonowania numeru alarmowego 112”
mgr Anna BOGUCKA – „Porównanie i analiza poziomu wiedzy na temat indywidualnej ochrony ludności mieszkańców miasta Wrocław oraz wsi Woskowice Małe
dr Roman BISKUPSKI – „Bezpieczeństwo osób starszych na Mazowszumgr Bartosz MURAT – „Kształtowanie się koncepcji Community Policing w Polsce w kontekście funkcjonowania Policji
mgr Michał ŚWIDWA – „1. batalion saperów w działaniach na rzecz społeczności lokalnej Pułtuska w latach 1947-2001

16:00 Obiad i zwiedzanie Pułtuska

Drugi dzień konferencji 04.06.2023 r.

Panel III
10:00 – 12:00 (wystąpienia prelegentów)

dr inż. Bogusław BĘBENEK – Wybrane zagrożenia społeczności lokalnych z perspektywy 2023 roku”
dr Andrzej SĘK – Charakterystyka wybranych zagrożeń na północno wschodniej rubieży Rzeczypospolitej Polskiej”