Studia online – interaktywne, dynamiczne, nowoczesne
Ktoś zapytał mnie ostatnio – A co to są te webinary? Pojęcie, rzeczywiście, nie jest jeszcze bardzo powszechne, ale dynamicznie zyskuje na popularności. Webinary są bowiem fundamentem studiów online pełniących coraz ważniejszą rolę we współczesnej edukacji.
– Webinary to sesje internetowe na żywo, podczas których wykładowca prowadzi zajęcia ze studentami z wykorzystaniem kamery internetowej podpierając się przy tym widoczną dla nich prezentacją – wyjaśnia dyrektor Studiów online w Grupie Uczelni Vistula Konrad Chmielewski. Studenci mogą zadawać pytania a także komunikować się między sobą za pośrednictwem chatu. A jeśli zechcą, mogą też uczestniczyć w zajęciach na uczelni razem ze studentami stacjonarnymi.
Webinary – to podstawowe narzędzie wykorzystywane na studiach online. Wszystkie materiały edukacyjne są umieszczone na nowoczesnej platformie internetowej. Są archiwizowane i można do nich sięgać wielokrotnie. Studenci sami decydują, kiedy wysłuchają wykładów i przeczytają materiały.
Czytaj mniej– Webinary to sesje internetowe na żywo, podczas których wykładowca prowadzi zajęcia ze studentami z wykorzystaniem kamery internetowej podpierając się przy tym widoczną dla nich prezentacją – wyja…
Nie tak dawno o takim trybie nauki nikt nawet nie myślał, ale świat się zmienia. Dzięki najnowszym technologiom informacyjno-komunikacyjnym zmienia się także edukacja. W dobie Internetu wiedza wcale nie musi być przekazywana osobiście, można to przecież robić online. Wystarczy dostęp do sieci. Materiały można pobrać z telefonu komórkowego, a zadania robić na iPadzie. Właśnie w tym kierunku rozwija się szkolnictwo wyższe na świecie.
Akademia Finansów i Biznesu Vistula, najbardziej umiędzynarodowiona szkoła wyższa w Polsce wychodzi naprzeciw tym trendom. Oferuje w trybie online studia licencjackie na kierunku Ekonomia, a także licencjackie i magisterskie na kierunku Zarządzanie, Finanse i rachunkowość oraz Stosunki międzynarodowe. Zgodnie z polskim prawem 50% zajęć na uczelniach wyższych może odbywać się zdalnie.
Jak mówi dyrektor Chmielewski, z każdym rokiem rekrutacja na studia mobilne w Grupie Uczelni Vistula jest o ok. 15 procent wyższa.
Czytaj mniejNie tak dawno o takim trybie nauki nikt nawet nie myślał, ale świat się zmienia. Dzięki najnowszym technologiom informacyjno-komunikacyjnym zmienia się także edukacja. W dobie Internetu wiedza wcal…
STUDIA ONLINE – ŚWIATOWY TREND
Studia przez Internet to naturalny trend w edukacji. Są odpowiedzią na aktualne wyzwania, przed którymi stoi szkolnictwo wyższe – wspieranie innowacji i nadążanie za potrzebami społecznymi.
Studia online to:
- Dostępność;
- Mobilność;
- Elastyczność.
Dzięki internetowi wyższe wykształcenie jest dziś dostępne, jak nigdy dotąd, co opłaca się wszystkim. Jak pokazuje raport OECD absolwenci studiów wyższych uzyskują dzięki swemu wykształceniu ogromne korzyści – ich stopa zatrudnienia jest o 10 procent wyższa, a zarobki średnio o 56 % wyższe, niż w przypadku osób, które naukę zakończyły na etapie szkoły średniej. Korzysta też państwo, bo jak absolwenci więcej zarabiają, to do wspólnej kasy wpływają wyższe podatki.
Studia online pasują do każdego stylu życia. Pozwalają uczyć się z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Dają szansę rozwoju tym, którzy z różnych powodów nie mogą uczyć się w innym trybie, np. rodzicom wychowującym małe dzieci czy osobom niepełnosprawnym, a także tym, którzy podróżują, mieszkają za granicą lub daleko od dużego miasta.
To jest też najlepszy wybór dla osób, które pracują i zdobywają doświadczenie. Żyją w ciągłym biegu i brakuje im czasu. Kiedyś takie bariery trudno było pokonać. Dziś, dzięki studiom online, jest to dużo łatwiejsze.
Studia przez internet niosą też korzyści uczelniom – pozwalają poszerzyć ofertę i dotrzeć do jeszcze większej liczby studentów.
STUDIA PRZEZ INTERNET – ZACZĘŁO SIĘ W AMERYCE
Oferta studiów mobilnych rozszerza się. Programy przez internet proponuje coraz więcej uczelni oraz konsorcja szkół wyższych. Technologia jest coraz bardziej dostępna i powszechna. Rośnie więc zainteresowanie tym trybem studiów zarówno ze strony uczących się, jak i instytucji.
Pionierami w kształceniu online są Amerykanie Początkowo uczelnie w USA uruchomiły kursy online, aby zaspokoić zapotrzebowanie pracujących profesjonalistów, którzy chcieli kontynuować naukę, nie rezygnując jednak z pracy. Gdy eksperyment powiódł się, uniwersytety zaczęły rozwijać ten sposób kształcenia. Renomowane uczelnie Harvard University i MIT utworzyły platformę edX, która dziś oferuje 1900 wysokiej jakości kursów, programów oraz studiów z zakresu nauk humanistycznych, matematycznych i informatycznych. Studia licencjackie i magisterskie online oferują m.in. Boston University, University of California Berkeley, Georgia Tech, University of Colorado, Walden University oraz Washington State University.
W ślad za Amerykanami poszła Europa. Online można studiować m.in. na uniwersytetach w Utrechcie i Uppsali, Nottingham Trent University, Wismar University Wings, Wageningen University, The Open University UK, University of Liverpool oraz University of Roehampton.
STUDIA ONLINE – PROGRAM, WYMAGANIA, DYPLOM
Studia online, to trend, który ma też przeciwników. Kwestionują jakość kształcenia, albo wytykają, że w takim trybie nauczania brakuje tradycyjnych, osobistych relacji mistrz-uczeń. Zwolennicy odpowiadają, że to przecież studia interaktywne, a program nauczania i wymagania są takie same, jak na studiach niestacjonarnych. Studenci mogą dowolnie organizować swój czas, ale terminy zjazdów, zajęć stacjonarnych, zaliczeń i egzaminów obowiązują wszystkich. W dokumentacji ze studiów, a także na dyplomie znajduje się wyłącznie informacja, że dana osoba studiowała na studiach niestacjonarnych.
Studia mobilne uczą samodzielności, ale wymagają skupienia i motywacji. Zdarzają się osoby, które za naukę zabierają się zbyt późno i ostatecznie nie radzą sobie z opanowaniem materiału. – Nawet minimalna systematyczna praca jest tutaj bardzo ważna – podkreśla szef studiów online Uczelni Vistula Konrad Chmielewski. – Studia zostały ułożone tak, aby wiedzę przekazywać w mniejszych porcjach, łatwiejszych do opanowania – dodaje. – Co dwa tygodnie załączana jest na platformie pojedyncza prezentacja z danych przedmiotów, wykonana zgodnie z najnowszymi trendami w e-learningu. Jest interaktywna, ma dedykowaną oprawę graficzną, nagranego lektora i w kompleksowy sposób przedstawiają dane zagadnienie – wyjaśnia Konrad Chmielewski. Dzięki temu regularna nauka przychodzi studentom łatwo, choć oczywiście osób, które nie chcą logować się na platformę, zmusić do tego nie można.
Krytycy studiów online podkreślają, że są one pozbawione elementów związanych z życiem w kampusie – wydarzeń kulturalnych, gier czy zabaw. Zwolennicy odpowiadają, że to jednak niewielka cena za zdobycie wysokiej jakości wykształcenia, które w innym przypadku byłoby poza zasięgiem.
Studia online to droga do prawdziwie zglobalizowanego świata edukacji. W ankiecie przeprowadzonej w 2017 roku, 100% studentów Akademii Finansów i Biznesu Vistula zadeklarowało, że poleciłoby studia online swoim znajomym.
Więcej o studiach:
- Finanse i rachunkowość – studia licencjackie przez Internet
- Finanse i rachunkowość – studia magisterskie przez Internet
- Ekonomia – studia licencjackie przez Internet
- Zarządzanie – studia licencjackie przez Internet
- Zarządzanie – studia magisterskie przez Internet
- Stosunki międzynarodowe – studia licencjackie przez Internet
- Stosunki międzynarodowe – studia magisterskie przez Internet
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Akademia Finansów i Biznesu Vistula
Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula