„Light and Silver” – wystawa dawnych technik fotograficznych
Mieszkańcy Paryża oraz turyści tłumnie przybywający do francuskiej stolicy mogli zobacz w ostatnich dniach prace fantastycznego wykładowcy Uczelni Vistula, wybitnego fotografika – Grzegorza Ostrowskiego. W galerii Le bonheur est dans i’nstant przy 72 Rue Amelot odbyła się wystawa artystów, którzy tworzą w analogowych technikach historycznych i szlachetnych.
Termin wystawy celowo wyznaczono na listopad, ponieważ to już tradycyjnie miesiąc fotografii we Francji. W tym czasie odbywa się w Paryżu doroczna prezentacja „PARIS FOTO”, na której pokazywane są prace z około 700 galerii fotografii z całego świata.
Wystawa „Light and Silver”odbyła się z inicjatywy polskich fotografików, którzy do współpracy zaprosili wybitnych europejskich twórców. Oprócz Grzegorza Ostrowskiego swoje prace zaprezentowali: Arek Akki, Anne Iris, Monika Cichoszewska, JM Delage, Silvano Magnone, Mariusz Mykicki, Maciej Pastuszka,Konrad Pollesch, Axel Schneegaß, Ana Tornel, Małgorzata Warmińska i Maximilian Zeitler.
Własnoręcznie wykonane i oprawione oryginalne prace fotograficzne powstały dzięki technikom srebrowym lub opartym na innych światłoczułych solach. Zastosowano m.in. mokry collodion, gumę dwuchromianowa, brąz Van Dyke, cyanotypię, odbitki litowe oraz polaroid.
Fotograficzne techniki alternatywne to materia, w której specjalizuje się właśnie Grzegorz Ostrowski. Razem z Łukaszem Gietką jest założycielem Instytutu Fotograficznych Technik Szlachetnych. Prowadził warsztaty poznawcze z zakresu alternatywnych technik fotograficznych w Domu Spotkań z Historią, Muzeum Warszawy, Narodowym Muzeum Techniki i w Fotoplastikonie Warszawskim. Współorganizował wystawy i konkursy fotograficzne, brał udział w wystawach zbiorowych związanych z archaicznymi technikami w fotografii i w aukcjach autorskiej fotografii piktorialistycznej. Grzegorz Ostrowski ma też ogromne doświadczenie zawodowe w zakresie fotografii reklamowej dla międzynarodowych agencji. Prowadził również zajęcia z zakresu wielkoformatowych technik fotograficznych i archaicznych technik fotograficznych w Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików, Europejskiej Akademii Fotografii i Warszawskiej Szkoły Fotografii.
Swoje prace wystawiał w Paryżu, Genewie i Warszawie. Pytany o swoje credo mówi: „Przedstawiam swoje wyobrażenie świata nie dla samego aktu przedstawiania, ale w celu dostarczenia sobie takich obrazów i działań, dzięki którym moja własna duchowość może lepiej siebie wyrazić i zrozumieć”.
Grzegorz Ostrowski od lat dzieli się swoją wyjątkową wiedzą i cennym doświadczeniem ze studentami Uczelni Vistula.