dr Agnieszka Sojka
dr Agnieszka Sojka
e-mail: a.sojka@vistula.edu.pl
Wydział: Humanistyczny
Kierunek Kształcenia: Pedagogika
Doktor nauk humanistycznych, pedagog, historyk, muzyk, menadżer, mediator sądowy; absolwentka Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), a także Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa Akademii Morskiej w Gdyni (obecnie Uniwersytet Morski), aktualnie słuchaczka podyplomowych studiów w zakresie mediacji gospodarczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego; stażystka Wydziału Pedagogicznego oraz Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, podejmowała współpracę merytoryczną i organizacyjną z Polską Akademią Nauk, University of Exeter w Wielkiej Brytanii, Pädagogische Hochschule Oberösterreich w Linz w Austrii oraz Istanbul Aydin Univeritesi w Turcji.
Jest autorką innowacyjnych projektów z zakresu transferu wiedzy teoretycznej do biznesu zrealizowanych w środowisku biznesowym w ramach współpracy B+R podejmowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczestniczyła w licznych projektach badawczych, m.in. na Wydziale Zarządzania UJ we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Zdrowia oraz brała udział w pracach zespołów a także grup roboczych zajmujących się problematyką dyskryminacji, równego traktowania i mobbingu, m.in. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy, Małopolskim Instytucie Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie. Aktualnie realizuje projekt z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dotyczący nowoczesnego kształcenia nauczycieli. Prace eksperckie w zakresie edukacji włączającej i pedagogiki różnicy oraz animacji czytelnictwa dzieci i młodzieży prowadziła dla NGO’s. Teoretyczną wiedzę naukową komercjalizowała jako ekspert w TVP 1, Radio Kraków oraz jako redaktor prowadząca dział Psychologia i Duchowość w czasopiśmie „Imago”. Sprawowała i sprawuje funkcje m.in.: instytutowego koordynatora ECTS w Instytucie Pedagogiki UJ, pełnomocnika rektora Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie ds. studenckich, członka Komisji ds. zmian na specjalności animacja społeczno-kulturowa w IP UJ, recenzenta czasopism naukowych „Ars Educandi” oraz „Ruch Pedagogiczny”, stałego mediatora przy sądach okręgowych w Warszawie, Krakowie, Szczecinie. Prowadziła i prowadzi: wykłady, konwersatoria, ćwiczenia, warsztaty, fakultety, lektoria oraz seminaria licencjackie i magisterskie w: Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytucie Pedagogiki i Psychologii Akademii Świętokrzyskiej im J. Kochanowskiego w Kielcach (obecnie Uniwersytet Jana Kochanowskiego), Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie, Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie, Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu oraz na Wydziale Humanistycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, Wydziale Pedagogicznym im. A. Gieysztora w Pułtusku, Wydziale Pedagogicznym Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. B. Prusa.
Jest autorką i współredaktorką książek na temat kultury artystycznej oraz jej roli w procesach aktywizacji społecznej i zawodowej osób z zaburzeniami psychicznymi, a także ponad 70 artykułów poświęconych analizie różnorodnych przekazów medialnych pod kątem aksjologiczno-antopologicznym, animacji społeczno-kulturowej jako innowacyjnej metodyki angażowania jednostek i grup, również podejmujących problematykę szkoły i nauczyciela. Prowadzi warsztaty emisji głosu z dykcją i recytacją, aktywizujących metod pracy, wzmacniania procesów komunikacji i motywacji oraz kursy pedagogiczne dla różnych grup zawodowych.
Zainteresowania dydaktyczne/badawcze:
– edukacja muzyczna i historia muzyki;
– pedagogika społeczna i kultury;
– kształcenie nauczycieli;
– etyka biznesu i mediów;
– HR i PR.