Strona główna / Uczelnia / Kadra / Ryszard Stępień

Ryszard Stępień

E-mail: r.stepien@vistula.edu.pl
Wydział: Humanistyczny
Kierunek kształcenia: Pedagogika

Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych Akademii Obrony Narodowej 1991 – 1994, a następnie dyrektor Instytutu Nauk Humanistycznych AON od 1995 do 2008. Profesor nadzwyczajny Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora od 1996. Członek Rady do spraw Reformy Edukacji Narodowej od 1995 do 1998. Członek Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego w latach 2010 – 2013. Od stycznia 2017 roku wiceprzewodniczący Zespołu Edukacji dla Bezpieczeństwa przy Komitecie Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

W działalności naukowej zajmuje się głównie badaniami teorii i praktyki kształcenia nauczycieli, teorią szkoły i współczesnymi kierunkami pedagogicznymi. W 2015 roku pod jego redakcją ukazała się praca zbiorowa pod tytułem „Kształcenie pedagogów w szkole wyższej. Teoria i praktyka”. Był współtwórcą koncepcji badań szeroko rozumianej edukacji dla bezpieczeństwa w Polsce i przewodniczącym Komitetu redakcyjnego czasopism dla nauczycieli: „Przysposobienie obronne i obrona cywilna” oraz „Edukacja dla bezpieczeństwa” do roku 2004. Aktualnie, jako profesor AFiB , w ramach wykładów fakultatywnych realizuje problematykę samodzielnego uczenia się i funkcjonowania szkoły w czasie pandemii.

Jest autorem ponad 200 publikacji naukowych głównie z zakresu teorii i praktyki kształcenia oraz pedagogiki bezpieczeństwa.

Zainteresowania dydaktyczne/badawcze:

• pedagogiczne i psychologiczne problemy kształcenia dzieci i młodzieży;
• kształcenie i doskonalenie nauczycieli;
• edukacja dla bezpieczeństwa w warunkach niepewności;
• przemiany teorii i praktyki kształcenia w Polsce i na świecie.

Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ekonomia Filologia angielska Zarządzanie Informatyka Architektura Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Grafika Zarządzanie MBA Women in Leadership Executive MBA Dekarbonizacja i Zrównoważony Biznes MBA – Dyplomacja Akademia Wiedzy Praktycznej – Akademia Kadr i Płac Metodologia i metody badawcze w naukach społecznych Metodyka nauczania języków obcych Bezpieczeństwo w zarządzaniu firm i instytucji Ekonomia Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Rzeczoznawstwo pojazdów, maszyn i urządzeń Menedżer transportu drogowego Komunikacja techniczna Full-Stack Data Science Program Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Cyberbezpieczeństwo dla informatyków Zarządzanie cyberbezpieczeństwem i niezawodnością w biznesie i w administracji Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Ekonomia online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Filologia hiszpańska Filologia hiszpańska Grafika Stosunki międzynarodowe online Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Stosunki międzynarodowe online Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +42

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.