UMÓW SIĘ NA INDYWIDUALNĄ KONSULTACJĘ Skorzystaj teraz

Strona główna / Uczelnia / Patron

Patron

Profesor Aleksander Gieysztor (1916-1999) był wybitnym mediewistą o autorytecie uznanym w europejskich i pozaeuropejskich środowiskach uniwersyteckich. Studia historyczne w Uniwersytecie Warszawskim ukończył w 1937 r. Podczas okupacji uczestniczył w działalności konspiracyjnej – był oficerem Armii Krajowej. W 1942 r. obronił pracę doktorską w konspiracyjnym Uniwersytecie Warszawskim. Po wojnie podjął pracę w Instytucie Historycznym UW, w którym był kolejno adiunktem, docentem i profesorem. W latach 1955-1975 pełnił funkcję dyrektora Instytutu, a od 1956 do 1959 r. także prorektora Uniwersytetu.

Czytaj mniej

Profesor Aleksander Gieysztor (1916-1999) był wybitnym mediewistą o autorytecie uznanym w europejskich i pozaeuropejskich środowiskach uniwersyteckich. Studia historyczne w Uniwersytecie Warszawski…

Czytaj więcej

Dzieło prof. Aleksandra Gieysztora charakteryzuje różnorodność zainteresowań naukowych. Podstawowym polem badawczym były jednak dzieje średniowiecznej Polski. Szczególne miejsce w jego życiu naukowym zajmowała historia średniowiecznej Warszawy i Mazowsza.

Od 1949 r. organizował prace Kierownictwa Badań nad Początkami Państwa Polskiego, w 1953 r. został wicedyrektorem Instytutu Historii Kultury Materialnej PAN.
W 1971 r. Profesor został członkiem korespondentem, a w 1980 r. członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Dwukrotnie by prezesem Akademii (1981-1983; 1990-1992). W 1982 r. otrzymał członkostwo honorowe Polskiego Towarzystwa Historycznego. Od 1980 do 1991 r. był dyrektorem Zamku Królewskiego w Warszawie, a w latach 1986-1991 – prezesem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

Czytaj mniej

Dzieło prof. Aleksandra Gieysztora charakteryzuje różnorodność zainteresowań naukowych. Podstawowym polem badawczym były jednak dzieje średniowiecznej Polski. Szczególne miejsce w jego życiu naukow…

Czytaj więcej

Otrzymał wiele zaszczytnych odznaczeń: Order Orła Białego, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Polonia Restituta, dwukrotnie francuską Legię Honorową, dwa Wielkie Krzyże Zasługi: włoski i niemiecki oraz Medal Międzynarodowego Towarzystwa Europa Nostra. W 1989 r. został uhonorowany tytułem Homo Varsoviensis, a w kolejnych latach otrzymał także honorowe obywatelstwa: Warszawy, Płocka i Pułtuska.

Aleksander Gieysztor należał do niestrudzonych propagatorów nauki i kultury polskiej na arenie międzynarodowej. W latach 1980-1985 był prezesem Międzynarodowego Komitetu Nauk Historycznych. O Jego pozycji w nauce światowej świadczą doktoraty honoris causa uniwersytetów w Aix-en-Provence (1960), Bordeaux (1961), Budapeszcie (1975), Paryżu (1976), Moskwie (1980), Oxfordzie (1984), Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (1990), Uniwersytetu Jagiellońskiego (1996) oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1997).

W latach 1994-1999 prowadził wykłady w Wyższej Szkole Humanistycznej z historii cywilizacji europejskiej.

Od 22 marca 2002 r. nasza uczelnia nosi imię Aleksandra Gieysztora.

Czytaj mniej

Otrzymał wiele zaszczytnych odznaczeń: Order Orła Białego, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Polonia Restituta, dwukrotnie francuską Legię Honorową, dwa Wielkie Krzyże Zasługi: włoski i niemiecki oraz Me…

Czytaj więcej
Uczelnia realizuje projekty
współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Analityka biznesu i bezpieczeństwa Analityka biznesu i bezpieczeństwa online Konsultant Językowy w Biznesie Psychologia w biznesie Psychologia w biznesie online Studia azjatyckie: Japonia, Korea, Wietnam Logistyka Logistyka online Ekonomia Filologia angielska online Filologia angielska Zarządzanie Informatyka online Informatyka Architektura Zarządzanie w filii zagranicznej Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Bristolu Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Full-Stack Data Science Grafika Zarządzanie Ekonomia online Metodyka nauczania języków obcych Tłumaczenia specjalistyczne, język angielski Tester oprogramowania Administrowanie funduszami europejskimi Ekonomia Menedżer transportu drogowego Master Europei Komunikacja techniczna Metodyka nauczania języka polskiego jako obcego i jako drugiego Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Zarządzanie – Seminarium Doktorskie Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Audyt i kontrola wewnętrzna w administracji i gospodarce Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA online Finanse i rachunkowość z akredytacją ACCA Grafika Stosunki międzynarodowe Informatyka Zarządzanie online Zarządzanie online Stosunki międzynarodowe Zarządzanie Polsko-brytyjski program studiów z podwójnym dyplomem AFiB Vistula i London South Bank University Filologia angielska +42

Ta strona internetowa wykorzystuje ciasteczka (cookies), by polepszyć Twój komfort korzystania z naszej strony. Aby nadal móc korzystać z tej strony, musisz wyrazić zgodę na nasze wykorzystanie tych plików. Sprawdź szczegóły.