Instytut Badań w dyscyplinie Nauki o Polityce i Administracji
Dyrektorem Instytutu jest dr. hab. Wojciech Kostecki, Profesor AFiB Vistula.
Zakres działalności Instytutu obejmuje:
- współczesne stosunki międzynarodowe
- teoria i metodologia w nauce o stosunkach międzynarodowych
- problematyka bezpieczeństwa i konfliktów międzynarodowych
- systemy polityczne i najnowsza historia polityczna RP
- filozofia polityczna i etyka w polityce,
- ruchy społeczne, polityczne, problematyka przywództwa
Instytut rozpoczął działalność w roku akademickim 2019/2020. Tworzą go byli pracownicy Instytutu Stosunków Międzynarodowych, który zakończył działalność w związku z nową klasyfikacją dyscyplin badawczych oraz politolodzy z Filii w Pułtusku – Akademii im. Aleksandra Gieysztora.
- Dr hab. Tadeusz Bartoś prof. uczelni
- Dr Roman Biskupski
- Dr Przemysław Piotr Damski
- Dr Grażyna Gadomska
- Dr Anna Grzywacz
- Dr hab. Wawrzyniec Konarski prof. uczelni
- Dr hab. Wojciech Kostecki prof. uczelni
- Dr hab. Agnieszka Legucka prof. uczelni
- Dr Bartłomiej E. Nowak
- Dr hab. Aldona Piwko prof. uczelni
- Dr hab. Zbigniew Romek prof. uczelni
- Dr hab. Stanisław Stępka prof. uczelni
- Dr Sylwia Winiarska
- Dr hab. Agata Włodkowska prof. uczelni
Celem Instytutu jest solidne włączenie się w światową politologię i budowanie dorobku dzięki obserwowaniu, wyjaśnianiu i prognozowaniu zjawisk i wydarzeń zarówno w międzynarodowym, jak i polskim kontekście. Nasi pracownicy uczestniczą w zagranicznych i krajowych sieciach badawczych oraz towarzystwach naukowych, przez co promują markę Instytutu i rozwijają indywidualną karierę naukową. W związku z tzw. parametryzacją uczelni, w swojej pracy Instytut szczególną uwagę zwracał na publikacje pracowników w wysoko punktowanych czasopismach w kraju i za granicą. Obecnie kolejnym elementem naszej strategii będzie publikowanie w czasopismach o wysokim impact factor (IF) oraz inicjatywy dołączania do międzynarodowych konsorcjów badawczych występujących o granty europejskie. Mamy w tym doświadczenie: współreprezentujemy polską naukę w europejskim programie COST – European Cooperation in Science and Technology.
Wydarzeniem w ostatnim okresie działalności Instytutu było seminarium online, z udziałem gości z innych ośrodków akademickich oraz think-tanków i organizacji pozarządowych. Dr Bartłomiej Nowak – Prezes Grupy Uczelni Vistula – przedstawił na nim założenia swojej nowej książki przygotowywanej dla wydawnictwa Palgrave, zatytułowanej “Governance for a polycentric global order”, poświęcając szczególną uwagę zjawisku policentryzmu w stosunkach międzynarodowych i pytaniu jakich narzędzi badawczych użyć, aby jak najlepiej je poznać i określić kierunki jego ewolucji w warunkach szybko postępujących zmian w środowisku międzynarodowym. Dr Bartłomiej E. Nowak, został także zaproszony do wybranej grupy ekspertów oceniających inicjatywę Konferencji o Przyszłości Europy dla prestiżowego portalu EURACTIV.pl.
Ambicją naszych pracowników jest szerokie prezentowanie swoich kompetencji w wielu ważnych obecnie dziedzinach, w tym rosnącej na znaczeniu problematyce etniczności i konfliktów etnicznych. Tu możemy wskazać książkę dr. hab. Wawrzyńca Konarskiego, Rektora i profesora naszej Uczelni: „Partyzanci, doktrynerzy, terroryści”. Praca ta ma wiele odniesień do obecnej problematyki europejskiej. To kolejni przywódcy brytyjscy sprawili – pisze W. Konarski – że idea Brexitu stała się fenomenem o charakterze „śnieżnej kuli”; jej konsekwencje coraz wyraźniej widać w wielu krajach europejskich.
Przykładamy też wagę do wspierania dialogu kultur, religii, tożsamości narodowych. W ogólnopolskim seminarium naukowym zatytułowane Dialog w religiach Abrahamowych. Nasza wspólna odpowiedzialność wzięła udział dr hab. Aldona Piwko, prof. uczelni. Celem seminarium była dyskusja o możliwościach, formach i rodzajach dialogu, prowadzonego między wyznawcami różnych religii monoteistycznych.
Plany Instytutu.
Seminaria Instytutu adresowane są zarówno do pracowników akademickich, jak i do szerszej publiczności. W ten sposób Instytut przyczynia się do budowania nie tylko kultury akademickiej i sprzyjającego otoczenia naukowego, ale również do popularyzacji wiedzy. Wśród tematów prac zaplanowanych na lata 2022-2023 znajdują się: zmieniający się porządek międzynarodowy, nowe technologie a polityka międzynarodowa, perspektywy integracji europejskiej; bezpieczeństwo kulturowe Europy; teoria i praktyka zaawansowanego zapobiegania konfliktom; przywództwo w organizacjach regionalnych; polityczne, ustrojowe i kulturowe problemy krajów ASEAN; społeczne i polityczne uwarunkowania najnowszej historii Polski; język polityki i metafory w nauce o polityce.